Regeringen: Der mangler ni milliarder i togfond
Arkivfoto Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Hvis faldet i olieprisen er varigt, mangler der ni milliarder kroner i Togfonden, konkluderer kasseeftersyn.
Olieprisen er faldet så meget, at der ser ud til at mangle penge i togfonden, som skal finansieres af skatteindtægter fra Nordsøolien.
Det konkluderer regeringens kasseeftersyn, som er offentliggjort mandag formiddag.
- Siden aftalen om togfonden er olieprisen faldet markant. Hvis det antages, at faldet i oliepriserne med cirka 20 procent er varigt gennem hele perioden, vil det indebære en mindreindtægt, som med nogen usikkerhed kan beregnes til cirka ni milliarder kroner, skriver regeringen.
Togfonden har et finansieringsbehov på 28,5 milliarder kroner, og følger man regeringens vurdering, mangler der således omkring 30 procent af finansieringen.
- Regeringen vil under alle omstændigheder foretage et serviceeftersyn af togfonden og om nødvendigt foreslå, at togfondens investeringer tilpasses, lyder det.
Transportminister Hans Christian Schmidt (V) har allerede luftet tanker om konkrete projekter i togfonden, som han ikke er nogen stor tilhænger af.
- Der er rigtig mange gode ting med i togfonden, men jeg kan også finde ting, som jeg ikke synes har groet i vores have, sagde han i et interview med Ritzau tidligere på måneden.
Her pegede han på en ny togbro over Vejle Fjord til en pris på 4,3 milliarder kroner, som et projekt han gerne ville undvære.
Ved samme lejlighed luftede han tanken om at følge DSB's forslag om at spare penge ved at købe langsommere tog, end der er lagt op til i aftalen om togfonden.
Ifølge DSB vil man kunne spare 300 millioner kroner om året mod "nogle få minutters længere rejsetid". Det svarer til godt 10 procent af statens årlige tilskud til DSB.
Togfonden blev aftalt mellem Socialdemokraterne, De Radikale, SF, Enhedslisten og Dansk Folkeparti.
Fondens mål er at elektrificere hovedstrækningerne på den danske jernbane og indføre den såkaldte timemodel på rejserne mellem de største byer.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned