Regeringen fraråder alle rejser til og med 7. februar
Regeringen forlænger indrejserestriktioner til Danmark og rejsevejledningen for hele verden i tre uger.
Samtidig med, at regeringen forlænger landets covid-restriktioner med tre uger til og med 7. februar, forlænger den også rejserestriktioner for indrejse til Danmark i samme periode.
Det oplyser justitsminister Nick Hækkerup (S) på et pressemøde onsdag aften.
Regeringen har også besluttet, Udenrigsministeriets rejsevejledning forlænges til 7. februar.
- Henset til den meget alvorlige situation har vi truffet beslutning om at forlænge rejserestriktionerne frem til 7. februar siger Nick Hækkerup.
Alle lande er i øjeblikket røde på kortet, og det betyder altså, at danskerne ikke kan rejse de næste tre uger.
Danmarks nuværende indrejseregler trådte i kraft lørdag. De er indført for at stoppe spredningen af den smitsomme britiske coronamutation.
Justitsministeren fortæller, at flere udlændinge end normalt er blevet afvist ved de danske grænser i weekenden, fordi de ikke levede op til rejserestriktionerne.
Bor man i udlandet, men arbejder i Danmark eller har et andet anerkendelsesværdigt formål, skal man fremvise en ugentlig negativ coronatest for at krydse grænsen.
Har man ikke et anerkendelsesværdigt formål i Danmark, er det ikke nok med en ugentlig negativ test. I så fald må testen kun være 24 timer gammel.
Kravet om negativ test gælder dog ikke danske statsborgere eller udlændinge med bopæl i Danmark.
Ankommer man med fly, skal man fremvise en negativ coronatest under alle omstændigheder.
Justitsminister Nick Hækkerup bliver på pressemødet spurgt om, hvorfor man ikke beder indrejsende om at blive testet i Danmark eller gå i selvisolation, når de kommer ind i landet.
Han mener dog, at man allerede gør meget for at sikre sig, at smitten holdes ude.
- Du kan kun komme til Danmark, hvis du har anerkendelsesværdige formål, og vi siger jo, du skal fremvise en negativ test, der kun er 24 timer gammel, siger justitsministeren.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet