Regeringen kommer med ny kræftplan til to milliarder kroner
Flere strålekanoner samt én fast læge tilknyttet hver patient er blandt tiltagene i regeringens nye kræftplan.
Regeringen fremlægger onsdag en kræfthandlingsplan, der skal forbedre behandlingen og hjælpen til danske kræftpatienter.
Det skriver Berlingske.
Prisen løber op i to milliarder kroner, som afsættes over de næste fire år.
- Vi har gennem de seneste 10-15 år taget meget store skridt fremad i behandlingen af kræft, men vi skal gøre det endnu bedre.
- Blandt andet fordi vi kan se, at danskerne har dårligere odds for at overleve visse kræftsygdomme end vores naboer i Norden, siger sundhedsminister Sophie Løhde (V) til avisen.
Pengene er konkret delt op i 1,5 milliarder kroner "nye" penge, skriver Berlingske. Kombineret med midler, som SR-regeringen afsatte, lander den samlede sum på 2,2 milliarder kroner frem mod 2020.
Planen er den fjerde af sin slags, og det et rekordhøje beløb skal blandt andet gå til skannere og strålekanoner.
Desuden får hver enkelt patient én læge tildelt, der bliver ansvarlig for behandlingsforløbet.
I 2014 blev der ifølge Berlingske konstateret 39.000 nye kræfttilfælde blandt voksne i Danmark. Og tallet ventes at fortsætte med at stige. Samtidig levede knap 290.000 danskere i 2014 med en kræftsygdom.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned