Regeringen og EL vil stoppe konkursryttere

Livet skal være sværere for de såkaldte banditter i habitter.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det mener regeringen og Enhedslisten, som lørdag indgik en aftale om at bekæmpe økonomisk kriminalitet.

Aftalen omfatter strengere straf for kursmanipulation og karantæne for konkursryttere, som starter et nyt selskab, så snart det gamle er tømt for værdier.

Justitsminister Morten Bødskov (S) mener, at der er et stort behov for at rydde op efter blandt andet bankkrak, hvor enorme værdier er forsvundet, så hele regioner er rystet.

- Det er en pakke, som markant skærper indsatsen over for økonomisk kriminalitet, siger han.

Konkursryttere kan komme tre år i karantæne, hvor de ikke kan stifte nye selskaber. De tre år kan for eksempel komme på tale for den, der groft misligholder sit ansvar i en bestyrelse.

Der skal kunne falde seks års fængsel for kursmanipulation.

- Ved insiderhandel og kursmanipulation skærper vi straffen i særlige grove tilfælde. Og vi giver politiet mulighed for at bruge telefonaflytning, siger Morten Bødskov.

Aftalen skal også dæmme op for den såkaldte konefinte, hvor aktiver flyttes over i konens navn, så kreditorer ikke kan få fingre i dem.

De borgerlige partier har ikke været inviteret med til at forhandle aftalen, som indgås alene mellem regeringspartierne - Socialdemokraterne, De Radikale og SF - og Enhedslisten.

Enhedslistens retsordfører, Pernille Skipper, er klar til at stramme kursen, selv om strengere straffe ikke normalt står på partiets plakat.

- Lige præcis når det kommer til økonomisk kriminalitet, har det en præventiv effekt, når der er en høj strafferamme, siger hun.

Økonomisk kriminalitet efterlader en regning til hele samfundet og de almindelige lønmodtagere, som har knoklet for deres penge, mener Pernille Skipper.

/ritzau/