21 danske soldater, en civil dansk fotograf og to tolke, der hjælper de danske soldater i Afghanistan. Så mange personer er det lykkedes Taliban at såre på blot halvanden uge ved hjælp af vejsidebomber og angreb på danske patruljebaser i Helmand.
De mange sårede viser, at regeringen overdriver, når den siger, at vi er ved at vinde krigen i Afghanistan, siger oppositionen og soldater i Afghanistan.
- Forsvarsministeren har tidligere sagt, at vi er ved at krigen i Afghanistan, og så sent som i går sagde Naser Khader, at krigen er vundet, og det, vi ser nu, blot er efterdønninger. I så fald er det nogle meget kraftige efterdønninger, siger socialdemokraternes forsvarsordfører John Dyrby Paulsen.
Det seneste af fire angreb inden for halvanden uge faldt tirsdag aften, hvor 11 danske soldater blev såret, da deres patruljebaser formentlig blev angrebet på tæt hold med håndgranater.
Samme dag siger Naser Khader, konservativt medlem af udenrigspolitisk nævn, til magasinet Ræson:
- På mange måder er krigen vundet, og det er dønningerne, der arbejdes med nu. Vi har set en succesfuld offensiv i Helmand-provinsen - Talebans magt er minimeret, og befolkningen sat fri, siger Naser Khader til Ræson.
Tidligere har forsvarsminister Gitte Lillelund Bech (V) også fastslået, at de internationale soldater sammen med de afghanske styrker er ved at vinde kampen mod Taliban.
Ifølge flere danske soldater, som Ritzau har talt med i Afghanistan, stemmer udmeldingerne fra regeringen ikke overens med virkeligheden i Helmand. Efter fire år i provinsen kan soldaterne fortsat kun bevæge sig få hundrede meter ud af de fremskudte lejre, før de bliver angrebet.
Soldaterne frygter, at regeringens positive meldinger er begyndelsen til en alt for tidlig tilbagetrækning fra Afghanistan.
2009 blev det hidtil blodigste under den otte år lange konflikt.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde