Aktivister, der går for langt i klimaets navn, kan se frem til kontant afregning og skærpede straffe.
Det er målet med et udspil, som regeringen er på vej med op til klimatopmødet i København til december. Justitsminister Brian Mikkelsen (K) lægger op til fængselsstraf frem for bøder til aktivister, der stifter uro og hindrer politiets arbejde under demonstrationer og gadeuorden.
- Dansk politi er klar til at yde en massiv indsats for at sikre en rolig og fredelig afvikling af topmødet, og regeringen vil nu fremlægge en række initiativer, der yderligere forbedrer mulighederne for at forebygge og sætte en effektiv stopper for eventuelle uroligheder, siger Brian Mikkelsen i en skriftlig udtalelse.
Blandt andet skal politiet kunne frihedsberøve administrativt i op til 12 timer mod i dag seks timer. Og hvor aktivister, der hindrer politiets arbejde i dag i førstegangstilfælde får bøder, skal der nu falde frihedsstraf. Ifølge Berlingske Tidende 40 dages fængsel. Også straffene for hærværk og gadeuorden skal skærpes markant.
Landsforeningen af Beskikkede Advokater mener, at regeringen bruger klimatopmødet som påskud til at få nogle markante stramninger af lovgivningen til at glide nemmere ned.
- Det er meget uheldigt - især fordi, der ikke er noget som helst, der indikerer, at sådanne hårdere straffe vil afholde folk fra at lave ballade, siger han og frygter, at stramningerne vil ende med at ramme mange flere end de hårdkogte typer, som regeringen har i tankerne, siger formanden for foreningen, Henrik Stagetorn til Information.
Ifølge Berlingske Tidende har regeringen på forhånd opbakning fra støttepartiet, Dansk Folkeparti.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker