Regeringen vil have flere robotter i danske virksomheder
Regeringen har en digitaliseringsstrategi klar, som blandt andet skal styrke udviklingen på kunstig intelligens. Men det skal ske på en ansvarlig måde, siger digitaliseringsminister Marie Bjerre (V). Foto: Olafur Steinar Gestsson/Ritzau Scanpix
25 initiativer i en ny digitaliseringsstrategi skal ruste Danmark bedre på blandt andet kunstig intelligens.
Regeringen er klar med en ny digitaliseringsstrategi, der blandt andet skal udbrede brugen af robotter i virksomheder.
Digitaliseringsminister Marie Bjerre (V) siger på et pressemøde, at små og mellemstore virksomheder får mulighed for at låne en robot fremover.
Robotterne skal blandt andet hjælpe virksomhederne med at indberette oplysninger.
Hun uddyber over for Ritzau, at virksomhederne med planen får et økonomisk tilskud til at låne en robot i nogle måneder inden et eventuelt køb af den.
- Robotteknologi har et kæmpe potentiale for vores virksomheder. Men det, vi ved, er, at det kan være svært for de små og mellemstore virksomheder at købe den første robot, siger hun.
Den nye digitaliseringsstrategi har 25 initiativer, og der skal bruges 800 millioner kroner på den. Robotinitiativet afsættes der 24 millioner kroner til.
Kunstig intelligens skal desuden udnyttes på en ansvarlig måde, påpeger Marie Bjerre, og den hastigt fremadstormende teknologi omtales også i strategien.
Der afsættes 55 millioner kroner til en "strategisk indsats for kunstig intelligens".
En ekspertgruppe i ChatGPT skal desuden undersøge, hvordan snyd med kunstig intelligens kan forhindres på skoler og institutioner.
Der er også afsat 100 millioner kroner fra forskningsreserven til forskning og udvikling af kunstig intelligens.
Det dyreste punkt i strategien er, at teknologiforståelse skal være et valgfag i folkeskolen. Det afsættes der 160 millioner kroner til.
Hos Dansk Industri ser branchedirektør for DI Digital Camilla Ley Valentin potentiale i strategien. Men hun savner større fokus på kunstig intelligens:
- Strategien indeholder mange gode initiativer. Men kunstig intelligens er tidens absolut vigtigste tema, og jeg havde gerne set, at det fyldte mere i strategien og med mere ambitiøse initiativer, siger hun i en skriftlig kommentar og tilføjer, at det dog er godt med den strategiske indsats på kunstig intelligens.
Til det siger Marie Bjerre, at regeringen har stor fokus på kunstig intelligens - og at det er en stor prioritet.
- Vi mener, det er vigtigt, at vi sætter os ned og får lavet en strategisk retning for, hvordan vi kan understøtte udviklingen og høste potentialet, men samtidig gøre det på en ansvarlig måde, siger hun.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker