Alle læger på samtlige sygehuse skal bruge den samme, nye medicin. Store grupper af kronisk syge skal behandles ambulant frem for at blive indlagt, og de fem regioner skal i langt højere grad købe ind i fællesskab for at sikre sig store rabatter.
Det er ifølge Berlingske Tidende blandt hovedpunkterne i en ny effektiviseringsplan, som Danske Regioner nu lancerer med det erklærede mål at spare godt 2,5 milliarder kroner over de kommende tre år.
Formålet er at frigive flere ressourcer til at imødekomme presset fra et stigende antal syge og ønsket om at kunne gøre brug af nye, dyre behandlinger i en tid med en presset offentlig økonomi.
- Før er vi blevet pålagt effektiviseringskrav af regeringen, men nu går vi selv ud og er proaktive. Vi anerkender, at vi er ramt af finanskrise, og at der skal rationaliseres. Vi vil udvise rettidig omhu, siger næstformand i Danske Regioner Carl Holst (V).
Udspillet kommer kort før regionernes og regeringens årlige forhandling om de økonomiske rammer for sundhedsvæsnet går ind i den afgørende fase.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker