Revisor: Homorygte var et tænkt eksempel

Thorning-parrets tidligere revisor Frode Holm understreger, at hans omtale af Stephen Kinnock som homo- eller biseksuel under et møde med Skat København var et rent tænkt eksempel.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Det er ikke noget, jeg ved noget om, siger han fra vidneskranken på dag ni i skattesagskommissionen torsdag.

- Jeg er dybt ulykkelig over, at jeg ikke fik understreget det. Så kald mig en sjuft eller hvad du vil.

Det var nemlig den daværende oppositionsleder Helle Thorning-Schmidts (S) og hendes mand, Stephen Kinnocks, egen revisor, der satte gang i rygterne om Kinnocks seksualitet. Det skete den 26. august 2010 på et møde hos Skat København.

Frode Holm forklarer, at homo-tesen var et tænkt argument for, at Thorning og Kinnock ikke ville møde frem hos Skat København i forbindelse med sagsbehandlingen af britens skattepligt

Skat København havde krævet en forklaring på ægteparrets fravær til et møde med Skats sagsbehandlere.

Og så var det, at Frode Holm - ifølge egen forklaring - lod fantasien få frit løb:

- Jeg siger, at det kunne der være mange grunde til. Så nævner jeg desværre kun det (homorygtet, red.) og måske en ting mere, siger Frode Holm og fastholder, at homorygtet var et tænkt eksempel.

- Jeg indrømmer, at jeg ikke var omhyggelig nok. Jeg er dybt ked af det på familiens vegne.

Men Frode Holms ord bliver altså taget ganske bogstaveligt af skattefolkene.

Direktøren i Skat København, Erling Andersen, fortalte efter mødet den daværende departementschef i Skatteministeriet, Peter Loft, om de nye personlige oplysninger, hvorefter rygtet vandrede videre til daværende skatteminister Troels Lund Poulsen (V).

Dagbladet BT opsnusede angiveligt også homorygtet, men ifølge medarbejdere på avisen droppede man historien, fordi det ikke lykkedes journalisterne at få den bekræftet.

I august i år gik Thorning-parret selv ud og dementerede rygtet i et interview i Politiken. Først herefter fik offentligheden kendskab til historien.

At der er gået en ganske livlig historiefortæller tabt i Frode Holm, var ganske tydeligt for tilhørerne under torsdagens vidneafhøring.

Og på et tidspunkt måtte kommissionsformand Lars E. Andersen da også understrege over for revisoren, at han "gerne må vente med at svare, til spørgsmålene er stillet".

/ritzau/