Rina Ronja Kari: Jeg er stolt over vores mandat
Det ser ud til, at Folkebevægelsen mod EU fortsat vil kunne repræsentere den venstreorienterede unionsskepsis efter valget.
Partiet står til at beholde sit ene mandat og er gået frem med et procentpoint til omkring otte procent.
- Det er jo fantastisk. Jeg er rigtigt glad for, at vi har genvundet vores mandat, og at vi har gjort det med fremgang, siger spidskandidat Rina Ronja Kari, som bliver overdænget med kram og lykønskninger til valgfesten i Søpavillonen i København.
- Det er det bedste resultatet i 20 år, bemærker hun.
Da valgkampen gik i gang, var partiets mål at nå op på to mandater. Alligevel mener spidskandidaten, at valgresultat er en sejr.
- Man kan jo have drømme om 13 mandater. Vi har opstillet 20 kandidater for at være sikre på, at vi kunne tage alle pladserne. Men for mig var det vigtigt, at vi genvandt mandatet, og at vi havde fremgang, siger hun.
- Jeg er rigtigt glad for, at det lykkedes. Jeg startede med at blive dømt ude, fordi jeg var for ukendt, siger hun.
Rina Ronja Kari debuterede som spidskandidat ved dette valg og har måttet kæmpe hårdt for at slå sit navn fast blandt de mere kendte modkandidater.
Hun har haft sin gang i Bruxelles siden februar, hvor hun afløste Søren Søndergaard. Hun vil med egne ord være en "prop" for den magtoverdragelse, der sker fra Danmark til EU.
Folkebevægelsens EU-kritiske modstykke på højrefløjen, Dansk Folkeparti, står til at blive valgets største parti. Men det, mener Rina Ronja Kari, bør ikke slå skår i glæden i Søpavillonen.
- Det kan man lave en lang analyse af. Morten Messerschmidt har ført en rigtig flot valgkamp. Der er mange, der har været kritiske, og som har valgt at stemme på ham. Jeg er glad for, at det er lykkedes at komme så meget ud, og at vi har fået fremgang, siger hun.
/ritzau/
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker