Det er usikkert, om udlændinge med green card får job i Danmark eller bare dasker rundt. Derfor offentliggør Integrationsministeriet snart en undersøgelse af ordningen.
Det siger integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V), som Dansk Industri kritiserer kraftigt for at stramme ordningen. Udlændinge med green card kan nu bo og arbejde i Danmark i halvandet år. Det er kun halvt så lang tid som før den 1. august.
- Vi kan ikke have, at man bruger green card til at daske rundt, fordi man har lov at være her. Det annonceres af agenter i indiske aviser, at man kan skaffe dette green card, siger Birthe Rønn Hornbech.
Udlændingeservice bør ifølge hende hellere bruge tiden på jobtilladelser i stedet for at skulle tjekke, om udenlandske universitetseksamener er ægte.
- Jeg skal forhandle med mine forligspartnere om at ændre hele jobkortordningen for at undgå misbrug og får en videre adgang til udenlandske studerende, som har fået en kandidatuddannelse, siger Birthe Rønn Hornbech.
Hun afviser påstandene fra Socialdemokraternes integrationsordfører Henrik Dam Kristensen og De Radikales Morten Østergaard om, at hun har begået et uvarslet forligsbrud.
- Det hører under min bemyndigelse. I vinter var konklusionen efter et møde med forligspartneren De Radikale, at selvfølgelig skulle vi ikke acceptere misbrug, så jeg skulle finde på noget. Morten Østergaard har pukket meget på mig om misbrug. Han er efter mig hele tiden, siger integrationsministeren.
Spørgsmål: - Så der er ikke noget at komme efter?
- Det kan vi godt sige, svarer Birthe Rønn Hornbech.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde