S: Europagten ser positiv ud

Socialdemokraterne er på forhånd positive over for at sikre regeringen folketingsflertal for, at Danmarks tilslutter sig som deltagerland til EU's nye pagt mellem eurolandene. SF er mere forbeholden og kræver garantier for dansk selvbestemmelse.

Socialdemokraterne er tilfredse med, at pagten ikke stiller konkrete krav om, hvordan landene fører politik på områder som offentlig løndannelse, pensioner eller tilbagetrækningsalder, siger partiets EU-ordfører, Kim Mortensen.

- Sådan som det ser ud, så ser det positivt ud for os. Det ser ud til, at der er blødt op på Tysklands udspil om, at der skulle være konkrete krav. Så det ser fornuftigt ud, siger Kim Mortensen på baggrund af meldingerne om den dugfriske aftale natten til lørdag.

Han er også tilfreds med, at pagten ikke vil forhindre landene i en aktiv finanspolitik, der skaber vækst og beskæftigelse ved at øge de offentlige udgifter i en periode. Noget, som S og SF har som slagnummer for deres valgkamp.

- Pagten har til formål at forhindre, at landene kører med offentlige underskud år efter år. Og det kan alle jo kun være for, siger Kim Mortensen.

Også SF er tilfreds med, at det blev til frivillighed, og ikke til håndfaste krav om, hvordan landene indretter deres finanspolitik.

- Det har bevæget sig i den rigtige retning, siger partiets finansordfører, Ole Sohn.

Men SF - understreger han - vil i Folketinget have garantier fra regeringen for, at aftaleteksten nu også skal forstås sådan, at dansk tilslutning ikke indebærer fiflerier med euro-undtagelsen eller dansk suverænitet over finansloven, den danske aftalemodel for arbejdsmarkedet eller den offentlige løndannelse og pensionsforhold.

- Vi kan ikke have, at der er uenighed om fortolkningen, siger Ole Sohn.

/ritzau/

S er positiv over for, at Danmark tilslutter sig EU's pagt om euroen. SF forlanger garantier.

Offentliggjort Sidst opdateret