Den nu tidligere socialdemokrat Kaj Petersens udmeldelse af partiet blev genstand for en hel del debat i hans nu forhenværende parti mandag. Og fra mange sider beklager man hans afgang.
Udmeldelsen blev drøftet både på socialdemokraternes ordinære gruppemøde mandag eftermiddag og også vendt på møder i både Guldborgsund Vest og Øst, hvor bestyrelserne også mødtes ordinært i aftes. Alle steder beklager man hans afgang.
- Det er virkelig ærgerligt, at han har valgt at forlade partiet efter så mange år. Det er kedeligt, og det kan jeg kun beklage, fordi han har været en dygtig borgmester og især for Sakskøbing. Men der er ingen af os, der har bedt ham om at gå, så vi må bare tage det til efterretning, siger Conny Krogh, der er formand for Socialdemokratiet i Guldborgsund Vest, som i morgen vil orientere medlemmerne om sagen.
Formanden for Guldborgsund Øst Bo Abildgaard, som også er partiets spidskandidat til det kommende kommunalvalg næste år, siger, at alle er fuldstændig enige om at kigge fremad:
- Men det er da ærgerligt. Kaj Petersen har været borgmester i 32 år, så der er slet ingen, der lægger skjul på, at vi godt kunne have trukket på hans viden, men det er jo hans valg, siger Bo Abildgaard.
Kredsbestyrelsesformand Lynge Jensen siger, at en æra er slut.
- Det er ærgerligt, at det skal ske på den her måde, siger han, som fortsat ikke ønsker at fortælle, hvad forretningsudvalget har skrevet i det brev, som fik Kaj Petersen til at gå i vrede.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde