Patienterne kommer til at vente længere, og personalet på sygehusene kommer til at løbe hurtigere, lyder den socialdemokratiske kritik af regeringens aftale lørdag med sygehusejerne Danske Regioner om næste års økonomi.
Den socialdemokratiske finansordfører Morten Bødskov beskylder igen regeringen for at skabe forringelser, denne gang for de syge, fordi regeringen har givet store skattelettelser til de rigeste.
- Aftalen vil også betyde, at patienterne skal kigge langt efter ny medicin og nyt apparatur, hvis de skulle være så uheldige at blive alvorligt syge i løbet af de næste tre år, siger Morten Bødskov.
- Regeringen har lovet befolkningen "et sundhedsvæsen i verdensklasse". Nok engang kan det konstateres, at der er meget langt fra regeringens gyldne løfter til den virkelighed, som nu vil møde patienter og ansatte på landets sygehuse og på sundhedsområdet i øvrigt, siger den socialdemokratiske finansordfører.
Bødskov forudser, at aftalen mellem VK-regeringen og regionerne vil betyde meget lavere vækst i aktivitetsniveauet på sundhedsområdet end tidligere år. Aftalen står ikke mål med det pres for ressourcer, der er og har været de senere år har været på sundhedsområdet, mener han.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned