Socialdemokraterne står på den konservative side i regeringens interne kamp om, hvorvidt der skal blive mulighed for at bygge kæmpesupermarkeder over 3500 kvadratmeter.
Det er den nuværende planlov, der sætter et loft på 3500 kvadratmeter, og Socialdemokraternes erhvervsordfører, Orla Hav, frygter, at det vil få alvorlige konsekvenser, hvis loven bliver ændret.
- Det er vi lodret imod. Og der er ingen tvivl om, at nye kæmpesupermarkeder vil medføre butiksdød og være en direkte trussel mod masser af mindre bysamfund, siger Orla Hav.
Dermed er han helt på linje med De Konservative, mens Venstre mener, at nye store supermarkeder kan være med til at skabe øget konkurrence.
Socialdemokraternes forbrugerordfører Benny Engelbrecht tror dog ikke, det kommer til at ske.
- Vi har i Danmark allerede gode muligheder for at handle i store supermarkeder, og der er ikke noget, der tyder på, at de muligheder, har trukket priserne ned. I bedste fald er forslaget ren liberal ønsketænkning, og i værste fald er det et spørgsmål om, at det rent faktisk ikke vil gøre andet, end af de mindste erhvervsdrivende vil miste deres mulighed for at drive forretning, sige Benny Engelbrecht.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned