S kalder chefforhandlers farvel et tab

Det vækker forbløffelse, at Danmarks chefforhandler på klimaområdet, afdelingschef Thomas Becker, har forladt sit job kort tid inden FN's vigtige topmøde i København.

Socialdemokraternes klimaordfører, Mette Gjerskov, opfordrer klima- og energiminister Connie Hedegaard (K) til snarest muligt at få udpeget en efterfølger.

- Der er kun to måneder til, og det må jo ikke skade forhandlingerne frem mod København, siger Mette Gjerskov.

Hun medgiver, at der er mange andre dygtige folk blandt ministeriets forhandlere. Men Thomas Beckers farvel efterlader alligevel Connie Hedegaard mere alene, mener hun.

Dels fordi statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) endnu ikke har så lang international erfaring som forgængeren, Anders Fogh Rasmussen - dels fordi Dansk Folkeparti for nylig er sprunget ud som et parti af klimaskeptikere, der ikke ligefrem opfører sig hjælpsomt over for regeringen, når det gælder topmødet.

- Tabet er selvfølgelig størst i de personlige kontakter, Thomas Becker har, for dér har statsministeren endnu ikke særlig mange, siger Mette Gjerskov.

/ritzau/

Der må snarest udnævnes en efterfølger for den danske topforhandler på klimaområdet, fastslår Socialdemokraterne, efter den danske chefforhandler er gået.

Offentliggjort Sidst opdateret