Spritbilisme skal bekæmpes med ny teknik, mener S og SF. Hvis de to partier kommer i regering, vil de kræve, at der installeres alkolåse i alle nye biler.
Derefter skal der løbende monteres alkolåse på resten af den danske bilpark, når bilerne skal til periodisk syn, siger den socialdemokratiske trafikordfører, Magnus Heunicke til TV2/Nyhederne.
Alkolåsen fungerer sådan, at bilisten skal blæse i den for at starte bilen. Og er promillen over 0,5, kan motoren ikke starte.
Regeringen er imidlertid kun indstillet på at kræve alkolåse for bilister, der vil generhverve kørekortet efter spritdomme med høje promiller. Socialdemokraterne vil gøre Danmark til foregangsland i EU, mens SF vil have alkolåse som standardudstyr i alle nye køretøjer fra 2015.
- Det handler om at gøre vejene mere sikre. Der er stadig alt for mange danskere, der dør, fordi der kører spritbilister rundt, siger SF's trafikordfører, Pia Dyhr.
Men Venstres Karsten Nonbo, der er formand for Færdselssikkerhedskommissionen, afviser alkolås for alle bilister.
- Men hvis det bliver almindeligt standardudstyr, vil vi selvfølgelig ikke pille det ud, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet