Socialdemokraterne og SF bakker ikke op om den omfattende spareplan, som regeringen fremlagde onsdag.
Socialdemokraternes formand, Helle Thorning-Schmidt og SF-formand Villy Søvndal mødte torsdag formiddag op til forhandlinger i Finansministeriet, men besøget varede kort. Efter 45 minutter forlod de to partiledere ministeriet.
Søvndal og Thorning-Schmidt har ikke officielt forladt forhandlinger, men der er ikke meget at tale om, lyder det.
- Jeg tror ikke, der er grund til at forhandle videre. Vi ser så forskelligt på, hvordan vi skal få Danmark ud af krisen. Jeg mener, regeringen betræder en farlig vej, siger Helle Thorning-Schmidt.
Med S og SF ude af de reelle forhandlinger kan regeringen få svært ved at gennemføre en central del af planen inden et valg. Både S og SF er nemlig med i det politisk forlig om overførselsindkomster, som regeringen vil låse fast de næste to år.
- Vi har sagt til regeringen, at det er helt urimeligt, at vi skal komme ud af krisen ved at lade de dårligst stillede betale. Hvis de gør det alene, mener vi, det er et brud på satspuljeforliget. Det har vi sagt meget tydeligt, siger Helle Thorning-Schmidt.
Det kan betyde, at regeringen først kan komme igennem med sine ændringer efter et valg.
/ritzau/
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde