S-SF's økonomiske plan lever ikke op til EU's konvergens krav om at Danmark skal finde 24 milliarder kroner inden 2013 på statens finanser.
Det understreger Danske Banks cheføkonom Steen Bocian efter, at de to partier har fremlagt deres bud på Danmarks vej ud af krisen.
- Som jeg ser det, satser de nærmest på ikke at leve op til kravet fra EU, siger han.
Steen Bocian peger på, at finansieringen i S-SF's plan primært hviler på, at den gennemsnitlige arbejdstid bliver højere. Men det vil intet give i forhold til de kortsigtede problemer for Danmark.
- Det er en fin idé, men vil intet batte på den korte bane, fordi det kræver, at der er mangel på arbejdskraft, og det er der ikke nu. Samtidig er det ikke noget politikerne har mulighed for at bestemme, siger Bocian med henvisning til, at den højere arbejdstid skal findes ved forhandlinger mellem arbejdsmarkedets parter.
På pressemødet i forbindelse med fremlæggelsen af den fælles plan 'Fair Løsning' pointerede Helle Thorning-Schmidt, at partierne vil overholde konvergenskravene til "punkt og prikke".
- Men jeg er sikker på, at vi kan overbevise EU-systemet, hvis det skulle komme dertil, at det er hul i hovedet at lave store sparerunder, som bremser væksten frem for at gå i gang med langsigtede reformer, sagde hun.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker