Det utætte, energislugende Christiansborg skal i løbet af tre år opgraderes til energiklasse A eller B fra det nuværende niveau omkring E, mener Socialdemokraterne.
Partiets klimaordfører Mette Gjerskov vil i næste uge stille det som formelt forslag til Folketingets præsidium, den politiske ledelse.
- Det er pinligt, at det ikke er i orden, siger Gjerskov, dagen før åbningen af FN's klimakonference i København.
Hun regner med støtte fra alle partier i præsidiet, undtagen Dansk Folkeparti.
Den socialdemokratiske klimaordfører har ingen idé om prisen på opgraderingen. Det betyder ikke noget i denne sammehæng, mener hun. Enorme summer vil senere blive sparet i energi, påpeger Mette Gjerskov.
I dag anvendes der kostbare elradiatorer flere steder på Christiansborg. Folketinget kan lære meget af for eksempel Rigsdagen i Berlin, mener socialdemokraten.
Forslaget om at overdække gården på Christiansborg med glas er hun ikke umiddelbart så varm på.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker