Det var den 9. april 1940 klokken 7 om morgenen. Den 17-årige skovfoged-elev, Frits Larsen, og en halv snes mand var netop gået i gang med såning af et stykke mark ved skansen i det der nu kaldes Østersøskoven på Corselitze.
- Vi var netop gået i gang, da der pludselig drønede en jagermaskine lige hen over hovedet på os, så vi helt automatisk tryggede os mod jorden. Kort efter kom der flere jagere, husker Frits Larsen.
Jagerne fløj rundt om skansen og ud over vandet.
- Vi løb op på skansen, så vi bedre kunne se ud over vandet – og de fly der fløj ud over vandet fløj så lavt, at vi kunne se piloterne lige ind i ansigterne, fortæller Frits Larsen.
Frits Larsen og de andre skovarbejdere kunne se, at der var tale om fremmede fly, men kunne ellers ikke regne ud, hvad det var der skete.
- Vi fik Emanuel Petersen, der boede i det nærmeste lodshus til at gå ind og tænde for radioen. Det skulle noget overtalelse til, for dengang forlod man ikke sit arbejde uden videre. Han kom så ud kort efter og fortalte, at tyskerne var ved at besætte Danmark, fortæller Frits Larsen.
Samtidig fortsatte de tyske fly med at kredse over området, hvor skovarbejderne skulle så en ny skov.
På skansen lå der den 9. april 1940 – og den dag i dag – resterne af et gammel batteri fra starten af 18-hundredetallet.
- Vi fik den tanke, at tyskerne måske troede, at her lå et armeret batteri, og at det derfor skulle angribes. Men det må have været tydeligt for piloterne, at der ikke befandt sig soldater i området, og efter at have kredset nogle gange mere, forsvandt flyene, fortæller Frits Larsen.
Senere på formiddagen fik Frits Larsen og hans kollegaer flere informationer, da skovrider Smidt og forstkandidat Skude, senere mangeårig skovrider på Orenæs kom ud til skansen.
- Jeg kan huske, at Skude gik og bandede og svovlede over at vi havde overgivet os uden kamp, fortæller Frits Larsen.
Og kommer man forbi skansen og batteriet i Østersøskoven på Corselitze i dag møder man en slags Danmarkshistorie. Der står nu en egetræsskov, der den 9. april 1940 blev sået. Men selvom Frits Larsen og hans kollegaer nu vidste, at Danmark var blevet besat havde de ikke rigtigt nogen idé om, hvad det i realiteten betød.
- Vi vidste ikke rigtigt, hvad der foregik, og vi hørte først flere dage efter, at nogle få soldater havde gjort modstand i Jylland, siger Frits Larsen.
Se flere billeder - KLIK HER
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker