Samuelsen vil skærpe EU's fokus på fred og frihandel
EU har i 60 år givet store fremskridt, men der er grund til at slanke EU og have fokus på konkrete resultater.
Der er mange goder ved EU, men systemet er ikke perfekt, som det er, og derfor arbejder regeringen for et slankere EU, siger udenrigsminister Anders Samuelsen (LA).
Det siger han fra Folketingets talerstol under en debat om udviklingen i det europæiske samarbejde i det seneste år.
- Der er behov for, at EU reformeres indefra, så det bliver slankere og mere effektivt, så der fokuseres på det, som vi i regeringen mener, er EU's kerneopgaver. Nemlig fred, frihed og frihandel til europæerne, siger Anders Samuelsen.
Medlemslandene fejrer ved et særtopmøde i Rom lørdag, at det er 60 år siden, at Rom-traktaten blev underskrevet.
Udenrigsministeren nævner succesområder som frihandel mellem EU-landene, billigere priser for telekunder samt frihed i kølvandet på Anden Verdenskrig.
I bestræbelserne på at forbedre EU må vi ikke tage fokus fra de konkrete resultater, mener udenrigsministeren.
Han gentager regeringens mantra om, at EU skal være stor på de store områder og lille på de små områder.
- Når der vedtages planer og strategier, skal fokus være på, hvad der konkret skal gøres. Fokus skal være på det konkrete og ikke de store luftige idéer, siger Anders Samuelsen.
Fredag kom det frem, at Anders Samuelsen rejser til Portugal, Østrig og Tjekkiet 6.-7. april for at fremme samarbejdet mellem landene i lyset af briternes udtræden af EU.
Han skal mødes med sine kolleger for at drøfte, hvordan vi bedre kan arbejde sammen om EU-sagerne.
Desuden vil han bruge turen på at fremme arbejdet for at få Det Europæiske Lægemiddelagentur (EMA) til Danmark, når briterne træder ud af EU.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde