Sarkozy vil gribe ind mod blokader

Præsident Nicolas Sarkozy vil gribe ind over for strejkeaktioner, som har ført til mangel på benzin og truer den franske økonomi.

Mens 480.000 mennesker er på gaden i nye demonstrationer tirsdag mod en omstridt pensionsreform, der ventes at blive vedtaget i Paris senere i denne uge, advarer Sarkozy mod vold og hærværk.

- I et demokrati kan alle udtrykke sig, men det må ske uden vold og uden at gå til yderligheder. Jeg vil hurtigst muligt holde møder om, hvordan regeringen kan løse krisesituationer, der forhindrer folk i at arbejde og fratager dem adgang til benzin, siger den franske præsident.

Hver femte tankstation i landet har meddelt, at de mangler benzin og diesel.

Lufthavnspersonale, bus- og lokomotivførere, lærere, postbude og pengetransportchauffører har tilsluttet sig raffinaderiarbejderne og andre i nye landsomfattende strejker mod planerne om at hæve pensionsalderen fra 60 til 62 år.

I Nanterre nær Paris kom det til voldsomme sammenstød, og politi anvendte tåregas mod demonstranter, som plyndrede butikker og brugte caféborde til at knuse vinduer i butikker og banker.

De fleste iagttagere vurderer, at pensionsreformen vil blive vedtaget inden for få dage, og at protesterne vil dø ud. Men de franske fagforeninger, der fik stoppet tidligere forsøg på at gennemføre en pensionsreform i 1995 og 2006, siger, at de vil fortsætte protesterne.

Tirsdag blev godt halvdelen af alle tog aflyst på grund af strejken, mens mellem 30 og 50 procent af alle fly måtte opgive at komme på vingerne.

/ritzau/AFP

Protester mod Frankrigs præsident, Nicolas Sarkozy, fortsætter forud for afstemning om pensionsreform.

Offentliggjort Sidst opdateret