Seks ud af 10 kender ikke Bonnes afløser

Der hviler en stor opgave på Meta Fuglsangs skuldre, når hun inden længe indtræder i SFs folketingsgruppe på afdøde Flemming Bonne Hansens plads.

I hvert fald i forhold til at fortælle vælgerne på Lolland-Falster, og måske især Vestlolland, hvem hun er og hvad står for. Sådan ser det ud, hvis man skal dømme ud fra en afstemning her på folketidende.dk.

Her spurgte vi vores brugere, om de tror, at Meta Fuglsang bliver en god afløser for Flemming Bonne. Hele 61 procent svarede, at det ved de ikke og ikke kender Meta Fuglsang.

21 procent tror ikke, at advokaten fra Vordingborg vil gøre det ligeså godt i Folketinget, som Nakskovs tidligere borgmester. 17 procent tror, at hun bliver en god erstatning.

Der er afgivet 184 stemmer.

Foto: Meta Fuglsang.

Meta Fuglsang, der overtager afdøde Flemming Bonnes plads i SFs folketingsgruppe er ukendt for en stor del af vælgerne på Lolland-Falster.

Offentliggjort Sidst opdateret