De fire somaliere er søndag morgen overført til Seychellerne, fremgår det af en aftale mellem Danmark og Seychellerne.
- Jeg er meget glad for, at det er lykkedes Danmark at sætte yderligere 16 pirater ud af spil og, at det tilmed nu - med aftalen med Seychellerne - er lykkedes os at sikre, at fire fra den hårde kerne bliver retsforfulgt, siger udenrigsminister Villy Søvndal (SF) i en kommentar.
- Med overdragelsen til Seychellerne har vi endnu engang vist, at Danmarks og den internationale indsats ved Afrikas Horn virker og gør en væsentlig forskel, siger han.
Det er anden gang, at Seychellerne tager imod formodede pirater, som Danmark har tilbageholdt.
De 16 pirater blev 11. april tilbageholdt på Absalon, da Absalon gik i aktion mod et piratmoderskib.
16 formodede pirater blev sat ud af spillet, mens ni pakistanske og tre iranske søfolk blev befriet, efter at de var holdt som gidsler på det iranske skib.
Danmark forsøger af få retsforfulgt de tolv formodede pirater, som stadig er på Absalon, i et andet land.
Udenrigsminister Villy Søvndal roser Seychellernes velvilje.
- Jeg er meget glad og taknemmelig over, at et lille land som Seychellerne påtager sig så stort et stort ansvar for piratbekæmpelsen i regionen, siger han.
Over 1100 pirater retsforfølges eller er dømt i over en snes lande. Danmarks strategi for piratbekæmpelse 2011-14 hjælper lande med at få kapacitet på retsområdet, støtter fængsler og kystbevogtning.
Indtil 2014 giver Danmark 370 millioner kroner til Somalia med hjælp til institutioner samt en humanitær indsats.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned