SF: Danmark må ud af klimastarthullerne

SF ønsker, at regeringen hæver klimaambitionerne ligesom Tyskland, Frankrig og Storbritannien, siger klimaordfører, Anne Grete Holmsgaard.

Hun erkender, at de tre lande ikke har sagt, hvornår CO2-udslippet skal reduceres med 30 procent, men finder det "logisk", at det sker i 2020, som EU's klimakommissær, Connie Hedegaard, anbefaler.

- Det er et forslag, som Danmark straks bør støtte. Det hidtidige mål om en 20 procents reduktion i 2020 er langt fra nok, hvis vi nå i nærheden af håbet om at holde den globale opvarmning under to grader, siger Anne Grete Holmsgaard.

I Financial Times melder klima- og miljøministre fra de tre største EU-lande, at det både gavner klimaet og den europæiske konkurrenceevne, hvis EU går fra 20 til 30 procents CO2-reduktion i 2020.

- Den økonomiske krise har betydet, at det bliver langt billigere end forventet at nå de 30 procent, så det er bare med at komme ud af starthullerne, siger SF's klimaordfører.

/ritzau/

EU's stærke trekløver, Tyskland, Frankrig og Storbritannien, vil øge klimaambitionerne. Danmark må også komme i gang, mener SF.

Offentliggjort Sidst opdateret