SF-formand: Jeg har overvejet at melde mig ud

43 procent af SF’s medlemmer har inden for det seneste år overvejet at melde sig ud af partiet. Og medlemmerne på landsplan står ikke alene. Også formanden for SF Lolland, Jørgen Rassi Rasmussen har gjort sig de tanker.
- Jeg synes, SF nogle gange har hoppet for langt over åen efter vand, blandt andet er jeg ikke enig i den snak, der var om pointsystem på udlændingeområdet, siger Jørgen Rassi Rasmussen
Selv pointerer han dog, at han nok har gjort sig overvejelserne om at skippe partiet, men alligevel agter at blive og kæmpe.
- Jeg synes ikke, man skal løbe fra det, man er valgt til, så jeg bliver ved med at være SF’er og kæmpe for at få partiet tilbage på rette kurs. Man skal ikke altid agere, når man er frustreret, lyder det fra formanden, der heller ikke er bekymret over, at så mange af medlemmerne har gjort sig samme overvejelser som ham.

- Det bekymrer mig ikke, for det er jo ikke overraskende, at medlemmerne gør sig de tanker. Men den krise, SF har været – og stadig er  i, giver da stof til eftertanke, siger han.

Foto: Privatfoto

Jørgen Rassi Rasmussen har overvejet at melde sig ud af partiet SF, men bliver og kæmper.

Offentliggjort Sidst opdateret