SF frygter finansiering af praktikpladser

SF er tilfreds med, at VK-regeringen vil bruge én milliard kroner på investeringer i ungdomsuddannelser for at undgå ungdomsarbejdsløshed. Men partiets gruppeformand, Ole Sohn, advarer mod at tage pengene fra erhvervsskolerne.

- Vi er selvfølgelig glade for, at regeringen endelig reagerer på problemerne, selv om det er et halvt til trekvart år for sent. Men når det er sagt, så er det vigtigt at understrege, at der også skal sættes ind med en forbedring af undervisningen på erhvervsskolerne. Når færre og færre unge gennemfører uddannelserne, så nytter det ikke noget kun at fokusere på praktikpladserne. Og når pengene skal hentes fra Globaliseringspuljen, der netop skulle bruges til at få uddannet danskerne, så kan man netop frygte, at de unge selv kommer til at betale regningen, siger Ole Sohn.

Den ekstra milliard, som kommer fra midler fra Globaliseringspuljen i 2007 og 2008, skal skabe cirka 5000 flere praktikpladser. De 3000 pladser skal være i skolepraktik, men de private arbejdsgivere skal også bidrage. En del af planen er også at give unge et strakstilbud om uddannelse eller praktik ligeså snart, de står uden arbejde.

/ritzau/

Regeringen vil næste år investere én mia. kr. for at skabe cirka 5000 ekstra praktikpladser for unge. SF advarer mod at lade erhvervsskolerne betale regningen.

Offentliggjort Sidst opdateret