SF glade for boligjob-ordning trods lavere jobeffekt
SF's opbakning til boligjob-ordningen er usvækket, selvom regeringen nedtoner jobeffekten, fastslår ordfører.
Selvom regeringen nu nedtoner jobeffekten af den boligjob-ordning, som statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) før valget satte sin post ind på at få gennemført, så vakler SF ikke i sin opbakning til at videreføre ordningen.
Det fastslår partiets skatteordfører, Lisbeth Bech Poulsen.
Før valget understregede Lars Løkke, at han slet ikke ville være statsminister, hvis ikke boligjob-ordningen blev genindført. Og som det første efter valget lagde blandt andet SF stemmer til, at aftalen kan fortsætte, fordi den fra næste år bliver mere miljøvenlig.
Ordningen koster 1,1 milliard kroner i 2015, men på et samråd i Folketinget tirsdag erkendte skatteminister Karsten Lauritzen (V), at "man nok godt kunne have brugt pengene på anden vis til at skabe flere job eller skabe job billigere".
Og selvom meldingen undrer Lisbeth Bech Poulsen, så vakler partiet ikke i troen på ordningen.
- Det var jo nærmest tragikomisk at se ministeren manglende begejstring for sit eget forslag, siger hun.
- Den gamle boligjob-ordning (som nu fortsætter året ud, red.) var for dyr i forhold til de mål, man havde, men vi gik med i aftalen for at få sat gang i flere energirenoveringer - også for lejere - så de også kan få skiftet eksempelvis vinduer, siger Lisbeth Bech Poulsen.
- Og vi undskylder ikke denne aftale. Vi er glade for den, understreger hun.
Spørgsmål: Hvis der ikke er så mange job i det, hvad skal den grønne effekt så være for, at I er glade for aftalen?
- Der er ikke noget overraskende i, at der ikke er vildt mange arbejdspladser i det, siger Lisbeth Bech Poulsen og fortsætter:
- Men nu skal vi skal jo forhandle om det. Men det er klart, at det skal have en positiv effekt på klimaet, og det skal vi jo have defineret nærmere.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde