Presset øges nu på regeringen for at sætte en slutdato på, hvornår de danske soldater skal være ude af den uroplagede afghanske Helmand-provins. SF støtter således De Radikales krav om, at datoen skal være den 30. juni 2011.
- Vi har sagt, at vi skal ud så hurtigt som muligt - men senest i 2015 - så sommeren 2011 lyder fint, siger SF's forsvarsordfører, Holger K. Nielsen.
Selv om SF ikke er en del af det politiske flertal bag Afghanistan-styrken, så er partiet med i det nye forsvarsforlig og er således med til at betale for krigen. En krig der er blevet det danske forsvars omdrejningspunkt i det nye årtusinde.
- Der sker jo hele tiden en udvikling som gør, at tilbagetrækningen formodentlig kan fremskyndes. Og det her gør i hvert fald, at der kommer yderligere pres på regeringen, for at den også kommer med et bud på, hvornår det kan ske, siger Holger K. Nielsen.
Ifølge De Radikales forsvarsordfører, Niels Helveg Petersen, skyldes beslutningen om datoen to overvejelser: Nemlig hvor - og hvordan - Danmark kan gøre mest gavn i Afghanistan, samt Holland og Canadas beslutning om at trække sine soldater ud i Helmand i løbet af dette efterår og næste forår.
VK-regeringen og Dansk Folkeparti har afvist enhver tale om en exit-dato for krigen i Afghanistan.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker