SF's bagland bakker op bag blå skattereform

Skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) har støtte fra baglandet til sin kommende skattereform, selv om den vil skabe mere ulighed i samfund.

Flere medlemmer af SF's landsledelse fokuserer på, at skattelettelserne nemlig skal komme de lavestlønnede til gode.

- I regeringsgrundlaget er det meldt ud, at skattereformen skal sænke skatten på arbejde og have en social balance, og det ligger det her indenfor. I forvejen har vi jo fjernet fattigdomsydelserne og besparelserne på SU'en, siger SF's næstformand, Meta Fuglsang, og fortsætter:

- Andre grupper kan jo kompenseres på anden måde end ved en skattereform. Men jeg vil ikke tage bekymringerne på forskud. Om de allerede har fået nok, vil jeg ikke tage stilling til, før jeg ser det endelige resultat af skattereformen.

Thor Möger Pedersen har gjort det klart, at S-R-SF-regeringen vil sænke skatten på lønindkomster, men ikke på kontanthjælp, dagpenge og SU. Skattereformen bliver altså ikke til fordel for de danskere, der står uden for arbejdsmarkedet, hvilket kritiseres af Enhedslisten.

Men Mattias Tesfayes understreger, at det netop skal kunne betale sig for de lavestlønnede at arbejde, hvis de fortsat skal støtte velfærdsstaten.

- Jeg er glad for, at skattereformen kommer de lavestlønnede til gode. Jeg arbejder selv i 3F, og det er netop vores medlemmer, som får skattelettelserne.

- Det er en alt for forsimplet definition at tale om, at uligheden stiger, fordi de lavestlønnede får skattelettelser. Man er nødt til at se på det samlede billede.

Den samme melding kommer fra Mattias Tesfayes kollega i landsledelsen Sidsel Homann:

- Det her er udtryk for, at vi vil tilgodese de mange i samfundet. Og jeg kan ikke se, hvordan det, at man tilgodeser dem, som går på arbejde, øger uligheden i landet, siger Sidsel Homann og fortsætter:

- Jeg vil da ikke afvise, at man i forbindelse med forhandlingerne kan se på, hvordan vi også hjælper dem, som står uden for arbejdsmarkedet yderligere. Men den bedste hjælp er faktisk at skabe flere job.

/ritzau/

SF-skatteministers skatteplan får støtte fra partiets bagland.

Offentliggjort Sidst opdateret