Skaarup om EU-midler: Vi troede alt var i orden
Peter Skaarup mener, at det er helt korrekt at fyre Morten Messerschmidt fra DF-toppen. Foto: Polfoto/Davali Philip
Polfoto/Davali Philip
DF's gruppeformand siger, at Messerschmidt ikke kan være en del af ledelsen, så længe en undersøgelse pågår.
Sagen om muligt misbrug af EU-midler har fået Dansk Folkeparti til at fyre europaparlamentariker Morten Messerschmidt fra partitoppen.
Det sker, fordi sagen i øjeblikket skaber bøvl for partiet.
Det siger gruppeformand Peter Skaarup.
- Vi har truffet beslutningen, fordi vi synes, det er det rigtige i den her situation. Det er mest fornuftigt at træde et skridt tilbage, når der har været så meget turbulens og rod omkring det her, siger han.
- Så må vi vurdere, hvad der skal ske, når undersøgelsen er afsluttet. Men så længe den er i gang, er det her en god løsning.
Sagen drejer sig om op mod 500.000 kroner, som muligvis er brugt i strid med EU-Parlamentets regler.
Pengene er blandt andet blevet brugt til afholdelse af to af partiets sommergruppemøde, og det er i strid med reglerne.
De penge har partiet nu besluttet at betale tilbage.
Peter Skaarup fortæller, at det er folketingsgruppen, der står for at arrangere partiets sommergruppemøder.
- Vi har haft kendskab til, at efter Messerschmidt blev valgt ind i parlamentet med tre andre, har EU spillet en større rolle hos os.
- Så EU har medfinansieret nogle af de udgifter, der har været i forbindelsen med de fire parlamentarikeres deltagelse på sommergruppemøderne.
- Men vi gik da ud fra, at der var orden i sagerne. Vi vidste i hvert fald slet ikke, at der optrådte et andet program til Meld. Det virker mærkværdigt, siger Peter Skaarup.
Meld var indtil sidste år en delvist EU-støttet politisk alliance, der samlede de euroskeptiske partier fra EU's medlemslande under ledelse af netop Morten Messerschmidt.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker