Skaksen: Der er plads til mere

Regeringen kan godt beslutte sig for yderligere væksttiltag, der skal styrke beskæftigelsen, uden at skade Danmarks konkurrenceevne. Det vurderer professor i økonomi ved Handelshøjskolen i København Jan Rose Skaksen.

- På arbejdsmarkedet er der plads til yderligere aktivitet, uden at det vil skabe lønpres og gå ud over konkurrenceevnen, siger han.

Ifølge regeringens økonomiske redegørelse er den faktiske ledighed i Danmark i de kommende år højere end den såkaldte strukturelle ledighed, som er en beregnet størrelse for, hvor lav ledigheden må blive, før det skaber lønpres.

Men selvom der på papiret er plads til yderligere initiativer, så anbefaler Jan Rose Skaksen at holde igen.

- Der er så meget usikkerhed om det her, og underskuddet er stort nu, fordi der på mange måder allerede bliver gjort rigtig meget. Og der er tegn på, at det godt kan komme til at gå bedre inden længe. Så jeg vil mene, at det er rigtigt at se tiden an. Man kan ikke helt undgå, at ledigheden kommer til at stige, og der skal være mere krudt at fyre, hvis der bliver behov for det, siger han.

/ritzau/

Der er plads i økonomien til yderligere vækstskabende initiativer. Men professor og tidligere vismand Jan Rose Skaksen anbefaler at holde igen.

Offentliggjort Sidst opdateret