Skat kan kortlægge Kinnocks færden

Skattemyndighederne har pæne chancer for at opklare mysteriet om, hvor mange dage Helle Thorning-Schmidts mand, Stephen Kinnock, reelt har opholdt sig i Danmark.

Politiken skriver, at når det gælder mistanker om skatteunddragelse, er det nemlig muligt for Skat at få adgang til alt fra kreditkorttransaktioner til oplysninger fra rejseselskaber.

- Der har vi gjort i tidligere sager, hvor det drejer sig om at afdække personers tilstedeværelse i landet, siger afdelingsleder i Skats gruppe for økonomisk kriminalitet, Ole Bønnelykke til Politiken.

Han kan dog ikke udtale sig om den konkrete sag mod Stephen Kinnock, der nu er genstand for en undersøgelse i både politiet og Skat.

Her bliver det store spørgsmål, om Helle Thorning-Schmidts britiske mand har boet så meget i Danmark, at han burde have betalt skat, selv om han til hverdag er direktør i Schweiz for World Economic Forum.

En mailkorrespondance mellem Justitsministeriet og Socialdemokraternes partiformand tyder på, at Kinnock siden 2004 har tilbragt alle weekender hos familien på Østerbro. Hvis det er tilfældet, har han været skattepligtig, fordi det tæller som fire dage, vurderer flere skatteeksperter over for Politiken.

/ritzau/

Spørgsmålet om, hvor mange dage Helle Thorning-Schmidts mand har opholdt sig i Danmark, lader sig opklare gennem kreditkort og passagerlister.

Offentliggjort Sidst opdateret