Skatteministeriet beder nu politiet undersøge, om ministeriet har overtrådt tavshedspligten i forbindelse med lækkede skatteoplysninger om socialdemokraternes formand Helle Thorning-Schmidt.
Af dagbladet BT fremgår det torsdag, at avisen har haft adgang til fortrolige oplysninger om Helle Thorning-Schmidts skatteforhold.
- Vi kan ikke leve med, at der kan stilles spørgsmål ved, om vi lever op til vores tavshedspligt. Det gælder generelt og især i en sag af denne karakter, siger departementschef Peter Loft, Skatteministeriet.
- Da overskridelse af tavshedspligten er en strafbar handling, vil vi allerede i dag bede Københavns Politi om at undersøge sagen, siger han.
- Vi er i gang med at samle de oplysninger, som politiet kan have brug for i forbindelse med en undersøgelse, herunder hvem, der har haft adgang til sagen, siger Peter Loft.
Skatteministeriet oplyser, at man i øvrigt ingen yderligere kommentarer har til den konkrete sag.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker