Skrappere bøder skal værne unge mod druk og smøger
Den ubetænksomme butiksassistent, der langer vodka og cigaretter over disken til mindreårige, kan fremover komme til at koste sin arbejdsgiver tusindvis af kroner.
Fredag førstebehandler Folketinget et lovforslag, som betyder, at de butikker, der ikke overholder loven om forbud mod salg af spiritus og tobak til unge under 18 år, skal betale dobbelt så meget i bøde som hidtil.
Samtidig skal butikkerne opsætte tydelige skilte, der informerer om reglerne, skriver Kristeligt Dagblad.
- Den nye lov er et klart signal om, at det ikke er i orden, at butikkerne sælger alkohol og cigaretter til unge under 16 og 18 år, siger sundhedsminister Astrid Krag (SF).
- Vi har en klar forventning om, at når vi fordobler bødestørrelsen, vil man som forhandler blive meget opmærksom på forbuddet, tilføjer hun ifølge Kristeligt Dagblad.
Ministeren understreger, at det ikke er nok med regler, hvis man vil begrænse unges alkoholforbrug.
- Vi skal også have de unge og deres forældre med på vognen, og vi skal diskutere med de unge, hvordan de kan ændre alkoholvaner i deres lokale miljøer, siger Astrid Krag.
Den nye lov indskærper de gældende regler om, at butikker har pligt til at forlange billedlegitimation, hvis der er mistanke om, at den unge, der køber spiritus eller tobak, er under 18 år, eller at teenagere, som køber øl og vin, er under 16 år.
I første omgang vil butikken få en bøde på 5000 kroner, og tredje gang loven overtrædes, kommer bøden op på 20.000 kroner.
Jane Heitmann, der er Venstres ordfører på forslaget, er positiv over for den nye lov.
- Det er fornuftigt at øge bødestørrelsen, og at detailhandlen tager deres del af ansvaret for at sikre de unge, siger hun.
Børnerådet så helst et totalforbud mod salg af alle former for alkohol til unge under 18 år, men betegner den nye lov som et fremskridt.
- Der ligger et fint og kraftigt signal i de nye regler, ikke mindst til forældrene, siger formanden, Per Larsen.
MetroXpress skriver, at der i 2011 blot blev udstedt to bøder til butikker, der brød reglerne, ifølge tal fra Danmarks Statistik.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker