Soldater: Officerer bliver stor udfordring

Han ønsker ikke at komme med sin vurdering af, om der er for mange officerer i forhold til antallet af soldater, sådan som kritikere påpeger i søndagens Politiken.

- Det er fristende at sige, at der er for mange officerer, men regnestykket er nok en anelse mere kompliceret, siger han.

Men formanden mener, at officerernes ansættelse som tjenestemænd er uhensigtsmæssig, fordi de dermed er dyre at fyre.

- Officersgruppen er ufleksibel. Officererne er i princippet ansat fra den dag, de kommer ind, til de skal pensioneres. Det gør det svært at dimensionere forsvaret i forhold til nye opgaver, siger Flemming Vinther.

Blandt hans forenings cirka 4500 soldater er de knap 30 procent ansat som tjenestemænd, mens resten er ansat på mere "almindelige" overenskomster med kontrakter, der udløber det år, soldaten bliver 35 år.

- Det giver os den nødvendige balance mellem fleksibilitet og kontinuitet, siger han.

Flemming Vinther frygter dog ikke, at det så er hans medlemmer, der står først for skud, hvis der skal afskediges personel.

- Jeg tror ikke, at man skiller sig af med 1000 konstabler og så fylder hullet ud med officerer. Det kan ingen være tjent med, siger han.

- Men alle parter i forsvaret må bare indse, at man må finde ansættelsesformer, som kan håndtere omlægninger.

- Det er jo ikke kun hvert femte år med nye forlig, at der skal omstilles. Der sker noget hele tiden, for politikerne har bare en stor kærlighed for at blande sig. Og det er den erkendelse, forsvaret må få, når den ansætter, siger Flemming Vinther.

Der er lagt op til, at der skal spares tre milliarder kroner i forbindelse med det kommende forsvarsforlig.

/ritzau/

Officererne bliver den besværlige part, når der skal spares, og militæret skal tilpasses fremtidige opgaver, lyder det fra formanden for de professionelle soldater i Hærens Konstabel- og Korporalforening, Flemming Vinther.

Offentliggjort Sidst opdateret