Søren Gade trækker sig fra chefstilling
Venstres Søren Gade blev valgt som formand for Folketinget efter valget 1. november. (Arkivfoto). - Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Venstre-profilen tiltrådte stillingen 1. marts i år, men er sidenhen blevet valgt som Folketingets formand.
Folketingets formand, Søren Gade (V), trækker sig som kommitteret for Hjemmeværnet.
Det skriver Forsvarsministeriet i en pressemeddelelse.
Den kommitterede for Hjemmeværnet udgør den civile halvdel af ledelsen. Den militære del af ledelsen udgøres af chef for Hjemmeværnet generalmajor Jens Henning Garly.
Søren Gade afløste 1. marts i år den tidligere DF-profil Søren Espersen, der i dag er folketingsmedlem for Danmarksdemokraterne, som kommitteret. Men efter folketingsvalget 1. november blev Søren Gade valg som Folketingets formand.
Den nyudnævnte forsvarsminister og Venstres formand, Jakob Ellemann-Jensen, takker sin partifælle for denne arbejde i Hjemmeværnet.
- Søren Gade er en politiker med et kæmpe engagement i Hjemmeværnet og har gennem mange år haft et stort fokus på Danmarks sikkerhed i sine forskellige roller.
- Jeg vil gerne takke Søren for hans indsats som kommitteret for Hjemmeværnet og ønske ham held og lykke i den nye rolle som formand for Folketinget, siger Ellemann-Jensen i pressemeddelelsen.
Søren Gade takker for samarbejdet med Hjemmeværnets frivillige og resten af ledelsen.
- Det har været en fornøjelse. Jeg har været utrolig glad og stolt over min tid som kommitteret for Hjemmeværnet. I mit virke som frivillig i Hjemmeværnet gennem 40 år ved jeg, hvor vigtig en opgave de mange frivillige løser.
- De stiller op, når opgaverne kalder - uanset om det er i Danmark eller ude i verden, siger Søren Gade.
Stillingen som kommitteret for Hjemmeværnet skal nu slås op, oplyses det.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker