SF's formand, Villy Søvndal, er tilfreds med, at Socialdemokraternes formand, Helle Thorning-Schmidt, har meddelt, at hendes mand, Stephen Kinnock, nu vil betale skat for 2009 i Danmark, fordi parret har erkendt, at han er i en gråzone.
- Hvis det er Helles vurdering, at de bør betale skat i begge lande, så bakker jeg da op om den beslutning. Det er fint at få rene linjer, lyder det i en skriftlig kommentar fra Villy Søvndal.
Villy Søvndal har tidligere kaldt det "en dum og træls sag", og han håber da også, at debatten om S-formandens prekære skattesag med udmeldingen fra Helle Thorning-Schmidt nu vil komme til at fylde mindre i mediebilledet.
- Jeg kender af gode grunde ikke Helles familieøkonomi og kender heller ikke detaljerne i skattereglerne, så jeg nøjes med at konstatere dét, der kommer frem, og synes selvfølgelig, det er godt, hvis vi med den beslutning igen kan få fokus på andre og større ting i tilværelsen, forklarer Søvndal således.
Balladen om Kinnocks skatteforhold begyndte i sidste uge, da B.T. satte fokus på, at han kun betaler skat i Schweiz, hvor han arbejder i hverdagene, på trods af at han har sin familie i Danmark.
Ifølge Helle Thorning-Schmidt tjener Stephen Kinnock et sted mellem en og halvanden million kroner om året på sit job som direktør for World Economic Forum i Schweiz.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde