Søvndal og TV2 klar til folkeskoledebat

TV2 er klar til at bruge en time næste mandag på nyhedskanalen News til en debat om folkeskolen mellem SF-formand Villy Søvndal og statsminister Lars Løkke Rasmussen (V).

Det oplyser TV2's nyhedschef, Michael Dyrby, efter der har været rejst kritik af, at mandagens store tv-debat mellem de to toppolitikere kun handler om eventuel overbetaling til de private sygehuse.

Statsministeren har kun ønsket at debattere sygehuse, mens Søvndal foreslog, at folkeskolen skulle med i debatten.

- Vi vil gerne stille både studier og sendetid på News til rådighed til at debattere folkeskole. Det vil være interessant, og det lægger vi gerne sendetid til, siger Michael Dyrby, der er nyhedsdirektør på TV2.

Den melding bliver positiv modtaget hos SF. Partiet har over for Ekstra Bladet kritiseret, at Venstre kunne ringe og bestille tv-tid hos TV2.

Det afviser TV2 altså, og modsvaret er at tilbyde den debat om folkeskole, som Søvndal ønsker.

Villy Søvndal takker ja til folkeskoledebatten på sin facebookprofil.

- Ser lige, at TV2 News inviterer Lars Løkke Rasmussen og mig til en direkte debat om folkeskolen næste mandag. Det tør jeg godt. Tør du, Løkke? lyder opdateringen på Søvndal profil mandag eftermiddag.

/ritzau/

TV2 er klar til at sende debat om folkeskole mellem Søvndal og Løkke næste mandag. Søvndal siger ja.

Offentliggjort Sidst opdateret