Men SF's leder kan på sin Facebookprofil alligevel læse en lang række kradse indlæg, efter han har forsøgt at tage luften ud af debatten om, hvorvidt SF skal være et arbejderparti eller et parti for alle danskere.
Villy Søvndal skriver på Facebook, at "SF er et folkeparti, hvor alle er velkomne. Og vi er et arbejderparti, der slås for almindelige lønmodtagere."
Det har SF dog ikke vist, efter man er kommet i regering, mener en stribe brugere.
- Jeg glæder mig til den dag, når SF vil leve op til alt det her - der er sgu ikke mange, der arbejder for mig og mine, skriver Sidsel, der oplyser, at hun er handicaphjælper, men føler sig som en underborger uden overenskomst og dermed basale rettigheder, selvom hun er offentlig ansat.
Flere spørger, hvad Villy Søvndal og SF laver i en rød regering, som fører borgerlig politik. Både danskere på fleksjob og efterløn anklager Søvndal for at have svigtet i en grad, så man ikke længere har råd i budgettet til at støtte SF.
- Ærgerligt, for det er vi mange, der har gjort det meste af vores liv, skriver fleksjobberen Anita og fortsætter:
- Fleksjobbere skal ud over at betale mere til det alle skal som: energi, fedtafgifter, cigaretter, højere fødevarer og benzinpriser - betale mange ekstra gange.
- Det kan virke som en jagt på syge, handicappede og arbejdsløse - som om de - alene - skal betale for landets krise ...
Allan Michael Pedersen undrer sig over, hvorfor Villy Søvndal overhovedet føler sig kaldet til at sende sin besked ud:
- Måske fordi I ved, at I ikke er på rette kurs og går alt for meget på kompromis med jeres ideologier. Faktum er, at partitoppen ikke er gearet til at være et regeringsparti, og der ikke er struktur nok i organisationen. Lær af disse fire år og kom igen i en anden tid.
Der er dog også mange, som støtter Søvndal, og 473 brugere har markeret, at de godt kan lide Søvndals indlæg.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde