Villy Søvndals 36-årige spindoktor, Thomas Sæhl Sørensen, har en fortid i en revolutionær gruppe, som flirtede med vold.
I 1992 stiftede han gruppen Rebel sammen med andre medlemmer af Venstresocialisternes Ungdom og bz-bevægelsen. Thomas Sæhl Sørensen skrev som officiel leder af Rebels "propagandagruppe" artikler til Rebels blade "Avanti" og Muldvarpen", skriver B.T.
I 1993 efterlyser han, at Rebel drøfter brugen af vold. Han argumenterer for, at Rebel skal have et politisk program og spørger: "Støtter vi væbnet kamp? Og i hvilken situation?"
Thomas Sæhl Sørensen var uenig med SF's daværende formand Holger K. Nielsen om, at socialisme skal indføres ved revolution.
"Hvad mener vi med socialisme? Hvorfor revolution og ikke Holger K. Nielsen", spurgte han.
Ingen af B.T.'s kilder forestiller sig, at Thomas Sæhl Sørensen har kastet med brosten, hvad han også selv har benægtet.
Politiet anholdt ham 18. maj 1993 under urolighederne efter jaet ved EU-afstemningen. Det førte til voldsomme kampe på Nørrebro mellem autonome, der smed brosten og jernspyd mod politiet, der affyrede skarpe skud mod demonstranterne.
Både byretten og Østre Landsret fandt, at Thomas Sæhl Sørensen kun var tilskuer ved urolighederne. Derfor blev han frikendt og fik erstatning.
Thomas Sæhl Sørensen lægger i B.T. afstand til sine synspunkter dengang.
- De synspunkter, jeg havde, da jeg var 19 år, har jeg lagt fra mig, og de synspunkter har ingen betydning for mit arbejde i SF, siger Thomas Sæhl Sørensen til B.T.
Han fortryder sin fortid, ligesom SF's gruppeformand, Ole Sohn offentligt har fortrudt sin fortid om formand for Danmarks Kommunistiske Parti.
- Jeg har ikke de holdninger, jeg havde dengang. Deri ligger der selvfølgelig også en fortrydelse, siger han til Ritzau.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned