Specialstyrker skal gribe ind ved overgreb

De udsendte danske specialstyrker til Afghanistan får ordre til at stoppe det, hvis de oplever, at deres afghanske samarbejdspartnere begår overgreb mod fanger.

Forsvarsminister Gitte Lillelund Bech (V) oplyser således i et brev til Folketingets forsvarsudvalg, at de 15 udsendte soldater nok må acceptere, at tilbageholdte personer er afghanernes ansvar, men at de ikke helt kan vaske deres hænder.

- Uanset typen af operation vil det danske specialstyrkebidrag, hvor det er muligt, være pålagt at gribe ind over for afghanske partnere, der udøver enten tortur, umenneskelig eller nedværdigende behandling.

Danske specialoperationsstyrker skal ligeledes rapportere om og håndtere eventuelle episoder på behørig vis, skriver forsvarsministeren.

De danske specialstyrker er under ledelse en amerikansk såkaldt task force nær den afghanske hovedstad, Kabul. Den amerikanskledede styrke står for opbygningen af det afghanske politis aktionsstyrker, som er underlagt det afghanske Indenrigsministerium.

Opgaven indebærer også, at de danske soldater kan blive indsat i kampe sammen med deres afghanske partnere. Enten på baggrund af afghanske retskendelser, også kaldet warrant based operations, eller på baggrund af ISAF's planlægning.

- Som tilfældet er i alle typer af operationer med ISAF deltagelse, hvor afghanske styrker tilbageholder personer, sker retsforfølgning og idømmelse af straf, herunder dødsstraf, ved afghanske domstole efter afghansk lovgivning, skriver Gitte Lillelund Bech.

/ritzau/

Danske specialstyrker i Afghanistan skal nok samarbejde med afghanske partnere, men ikke acceptere overgreb.

Offentliggjort Sidst opdateret