Spindoktor vidner alligevel endnu en gang i skattesagen
Troels Lund Poulsens (V) daværende spindoktor, Peter Arnfeldt, møder alligevel op til endnu en afhøring i Skattesagskommissionen i næste uge, oplyser dr.dk.
Peter Arnfeldt afviste ellers så sent som for to måneder siden at møde op i Skattesagskommissionen igen, fordi han fortsat er sigtet af politiet for at have lækket fortrolige informationer til pressen om statsministerparrets skatteforhold.
- Jeg har intet at klandre kommissionen for, siger Peter Arnfeldt til dr.dk.
Københavns Politi har siden sigtelsen af Arnfeldt angiveligt ikke foretaget sig mere i sagen siden november 2011, og Arnfeldt frygtede, at det ville trække efterforskningen i langdrag, hvis han blev afhørt igen.
- Jeg har jo sagt, at jeg ikke ville udtale mig om lækagedelen, så længe politiet ikke foretager sig noget i efterforskningen overhovedet.
- Til gengæld vil jeg selvfølgelig gerne fortælle, hvad jeg kan eller ved, om den store den sag, påvirkningsdelen, siger han til dr.dk.
Påvirkningsdelen handler om, hvorvidt personer uden for Skat København forsøgte at påvirke udfaldet af Thorning-parrets skattesag.
Skattesagskommissionen har i mellemtiden lovet Peter Arnfeldt, at der ikke bliver nogen spørgsmål om lækagedelen, når den tidligere spindoktor på tirsdag møder op til endnu en afhøring.
Første gang Peter Arnfeldt blev afhørt i kommissionen var i august 2012.
/ritzau/
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet