Danmark får markant støtte fra både vestlige regeringsledere og fra regeringer i Kina, Indien, Brasilien og Sydafrika for at sikre en global klimaaftale i København på fredag.
Storbritanniens premierminister, Gordon Brown, kommer allerede i dag til Danmark, hvor han vil bruge fire dage på at hjælpe statsminister Lars Løkke Rasmussen (V). Det skriver Berlingske Tidende.
I Berlin siger Tysklands kansler Angela Merkel, at "Tyskland satser alt på, at klimatopmødet bliver en succes".
Ifølge Berlingske Tidendes oplysninger har Lars Løkke Rasmussen i Bruxelles sammen med en række statsledere udarbejdet en såkaldt "to-do-liste". Den indeholder navne på de mange mindre lande verden over, som lederne hver for sig skal overbevise om at slutte op om en klimaaftale i København.
Foruden Merkel og Brown er også Frankrigs præsident, Nicolas Sarkozy, Mexicos præsident Félipe Calderon, den spanske premierminister José Luis Zapatero og Australiens premierminister, Kevin Rudd, blandt nøglepersonerne i denne drejebog.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde