Strategiens fire initiativer

Offentliggjort Sidst opdateret

* Initiativ 1: Etablering af en digital taskforce for kunstig intelligens, der som sin første opgave skal udarbejde et "målbillede" for anvendelsen af kunstig intelligens i den offentlige sektor. Det indeholder blandt andet et mål for antallet af årsværk, der kan frigøres gennem kunstig intelligens frem mod 2030.

* Initiativ 2: Etablering af et tværfagligt center for forskning og rådgivning i anvendelse af kunstig intelligens.

* Initiativ 3: Millionstøtte til et igangværende universitetssamarbejde, der udvikler danske sprogmodeller, som kan benyttes af virksomheder og myndigheder som bagtæppe for eksempelvis chatbots til afgrænsende formål.

* Initiativ 4: Tilgængeliggørelse af danske tekstdata til udviklingen af eksempelvis danske sprogmodeller. Tekstdataen findes hos Rigsarkivet, Det Kgl. Bibliotek og Folketinget.

* I alt er der afsat over 100 millioner kroner frem til 2027 til de fire initiativer.

Kilde: Digitaliseringsministeriet.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.