Sugardating er muligt via hjemmesider

Sugardating er muligt via hjemmesider

Offentliggjort Sidst opdateret

* Begrebet sugardating kommer af ordet "sugardaddy", som er brugt blandt andet i USA om mænd, der forsørger yngre kvindelige sexpartnere.

* Sugardating kan defineres som et seksuelt eller intimt forhold mellem en yngre og mindre velstående kvinde eller mand og en ældre og økonomisk bedre stillet mand eller kvinde. Forholdet kan vare i kortere eller længere tid.

* I dansk sammenhæng er udtrykket blandt andet blevet udbredt via hjemmesiden sugardaters.dk, der blev lanceret i 2013.

* En række hjemmesider er dukket op i de senere år. En af dem, sugardating.dk, havde i 2020 115.000 profiler, hvoraf godt halvdelen var unge, der tilbød intimitet mod materielle goder. Det var en fordobling på mindre end fem år.

Kilder: ”Sugardating blandt unge i alderen 18-30. Et kvalitativt studie", Roskilde Universitet og Aalborg Universitet.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu