Syv punkter i storstilet plan for SU-gæld

Offentliggjort Sidst opdateret

* 1: Der er oprettet en enhed i Gældsstyrelsen, der arbejder med at inddrive SU-gæld fra skyldnere i udlandet.

* 2: Der er forsøgt samarbejde med private inkassofirmaer, men det er ikke lykkedes.

* 3: Der er igangsat et pilotprojekt, som skal afklare, om udenlandske domstole kan bistå med inddrivelse på SU-gæld. 39 sager er behandlet, men ingen er underlagt fuldbyrdelse i udlandet. Der er tale om en "administrativt tung og omstændelig sagsgang", skriver Skatteministeriet.

* 4: Skyldnere, der har gæld på mindst 100 kroner, og som flytter fra Danmark, skal oplyse deres adresse eller fremtidige adresse i udlandet, og hvis de undlader at give oplysningerne, kan det straffes med bøde. Men hvis adressen ikke er oplyst, og eksempelvis adresseoplysningerne over tid ændrer sig, konkluderer ministeriet, at det er meget svært at få sendt bøden til rette vedkommende.

* 5: Ministeriet vil indgå en aftale med de øvrige nordiske lande om inddrivelse af gæld til det offentlige, herunder SU-gæld. Men arbejdet er ikke kommet i gang endnu - der er dog inviteret til et møde om sagen i en arbejdsgruppe i april.

* 6: Ministeriet har forsøgt at forhandle med nordiske lande samt Tyskland, Storbritannien og Polen om bilaterale aftaler om gensidig bistand til inddrivelse af SU-gæld. Forhandlerne er mislykkedes.

* 7: Ministeriet har indledt en dialog med EU-Kommissionen for at finde en langsigtet løsning med fælles EU-redskab til inddrivelse af SU-gæld. Endnu er en sådan ikke fundet.

Kilde: Skatteministeriet.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.