Tag fra de fattige og giv til de rige ...

I bogen om Robin Hood kan vi læse, hvordan Prins John og sheriffen af Nottingham assisteret af heksen Morgana skruppelløst udnytter den sagesløse befolkning.

Historien giver mindelser om, hvad der i 2007 er ved at ske i Kappel, hvor Lolland Kommune og den hemmelige investor (DONG?) skal have ?Det stor Mølleeventyr? finansieret af lokalbefolkningen.

Det koster ifølge en sagkyndig på området cirka dobbelt så meget at opføre en testhavmølle på havet sammenlignet med, hvad det koster at opføre og servicere en lignende testhavmølle på land. Det er denne millionbesparelse, som befolkningen i Kappel skal betale ved forringet livskvalitet og faldende ejendomsværdier.

Man skal huske, at dette sanktioneres af Lolland Kommunes byråd, uden at man har nervøse trækninger af den grund.

Tag fra de fattige og giv til de rige ...

De involverede parter i Kappelprojektet må selv vælge, hvilken rolle fra Robin Hood-klassikeren, de synes, passer bedst til vedkommendes engagement i sagen

Venlig hilsen

Jonas Nielsen

Rådhusgade 21

4990 Sakskøbing




Offentliggjort Sidst opdateret