Tesfaye: Jeg er ikke stillet folketingsplads i udsigt
Foto: Torkil Adsersen /Scanpix
Torkil Adsersen /Scanpix
Mattias Tesfaye svarer klart nej, når han bliver spurgt, om han er blevet stillet et folketingskandidatur i udsigt forud for sit partiskifte fra SF til Socialdemokraterne.
- Nej, siger han til TV2 News.
- Jeg har bare meddelt ganske kort, at jeg ville melde mig ind i løbet af weekenden, siger han.
Han forlod i slutningen af 2012 sin plads i SF's landsledelse og som partiets næstformand, fordi han var utilfreds med partiets retning efter valget af Annette Vilhelmsen til ny formand efter Villy Søvndal.
I valgkampen om formandsposten til SF støttede Tesfaye sundhedsminister Astrid Krag sammen med flere andre af partiets unge profiler, der havde fået stor indflydelse under den tidligere formand, udenrigsminister Villy Søvndal.
- Det, at hun tabte, tvang mig ud at gå nogle lange ture for at overveje, siger Tesfaye til TV2 News.
Han fortæller, at selvom det ikke er lang tid siden, at han altså stod som næstformand for SF, så er skiftet i hans holdninger måske ikke kommet så pludseligt.
Der er i hvert fald flere i hans omgangskreds, som har kunnet mærke det på ham gennem længere tid, fortæller han.
Mattias Tesfaye har været vidt omkring i det politiske landskab. Socialdemokraterne er det fjerde politiske parti, den 31-årige politisk aktive har meldt sig ind i på 10 år.
Selvom der ikke er stillet den nyslåede socialdemokrat noget i udsigt, lægger han ikke selv skjul på, at han står til rådighed.
- Hvis jeg kan bidrage på nogen måde, står jeg altid til rådighed, skriver han på Facebook i forbindelse med offentliggørelsen af partiskiftet.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde